Szabadság, Egyenlőség, Testvériség!

Egyenlőség, testvériség, szabadság,
Halál reá, ki el nem ismeri,
mert, vagy fejét dárdahegyre tűzik Danton-módra, vagy a Rohne folyóba fojtják á lá Fouché, esetleg a Közjóléti Bizottság ítélete szerint Robespierre intenciója alapján feje a fűrészporos kosárban végzi. De mit érdemel az a bűnös, akinek az írását a kezedben tartod, amelyik megkapargatja a címben jelzett nagy karriert befutott populista jelszó felszínét?

A jelszó, a Nagy Francia Forradalom jelszava, fordított sorrendben tartalmazza a fenti gyönyörű fogalmakat, vélhetőleg a fontosság miatt. Madách darabjában a jambus kényszere adta a sorrendet. Kezdjük a kapargatást a hagyományos sorrend szerint. Az egyik legtöbbet emlegetett közgazdász, az osztrák Hayek szerint: „A szabadság az volt az a szó, amelynek használatával a legtöbbet éltek és visszaéltek a modern történelemben és napjaink folyamán.”

A szabadságnak számtalan elkötelezett híve és tengernyi definíciója van. Merítsünk ez utóbbiból néhányat:

  • A szabadság a kívánt cél megvalósításának lehetősége. (Google)
  • A szabadság az ember hatalma a környezet felett. (Google)
  • A világtörténelem célja a teljes a teljes szabadság elérése. (Hegel)
  • A szabadság a felismert szükségszerűség. (Hegel)
  • Akkor jön el a szabadság birodalma, amikor a munka nem emberi létünk, hanem ember-voltunk fenntartása miatt lesz szükséges. (Marx)

Annak lehetősége, hogy létünk fenntartására a gépek munkája elegendő lesz, a technika fejlődésével egyre közeledni látszik, legalább is a fejlett világban, ahová, bármilyen hihetetlen, Magyarország is tartozik. Mi lesz akkor, ha a „tőke szerves összetétele” 100:0 arányban a holt munka javára változik? Akkor beáll maga kommunizmus, mert eléri legfőbb célját… megszűnik a kizsákmányolás lehetősége, mert értéktöbbletet csak az élőmunkából lehet kicsiholni – ez lesz az előny – de a munkanélküliségi ráta 100%-ra növekszik, ennek minden morális következményével együtt. Viszont szabadok leszünk! Hogy ebben az esetben mi a teendő, azt a következő dolgozatomban fogom részletesen taglalni. Ezzel párhuzamosan előadom azt az inszektológiai érdekességet, hogy sikerült megfognom egy szúnyogot, amelyik nagyobb volt egy lónál.

TOVÁBB OLVASOM